subota, 24. rujna 2016.

Sv. Alfonz Liguori - O nužnosti molitve za vječno spasenje


Peto, najpotrebnije sredstvo za duhovni život i za stjecanje ljubavi Božje jest molitva. [Prva četiri su: želja za savršenošću, odlučnost, misaona molitva (razmatranje) i Euharistija tj. često primanje sv. Pričesti] Po molitvi nam Bog otkriva svoju veliku ljubav prema nama. Može li biti veće ljubavi od toga kad netko kaže svom prijatelju: „Prijatelju, traži od mene što god hoćeš i ja ću ti to dati“? A Gospodin Isus nam upravo to kaže: „Molite, i dat će vam se!“ (Lk 11, 9) Zato je molitva svemoguća jer nam može od Boga isprositi svako dobro. Tko moli, dobiva od Boga ono što traži, kako piše Teodor. Lijepe su i riječi proroka Davida: „Blagoslovljen Bog koji mi molitvu ne odbi, naklonosti ne odvrati od mene!“ (Ps 66, 20).

(…) Ponizna molitva nije samo korisna, nego i nužna za spasenje. Za svladavanje napasti bezuvjetno nam je potrebna Božja pomoć. (…) Nju [posebnu milost] dobiva samo onaj tko moli, a tko ne moli, ne dobiva je i propada. Govoreći posebno o milosti konačne ustrajnosti: da, naime, umremo u milosti Božjoj – (ta je milost bezuvjetno potrebna za naše spasenje jer bez nje bismo zauvijek bili izgubljeni) – kaže sveti Augustin da je Bog daje samo onome tko moli. To je razlog da ih se tako malo spašava; malo ih je, naime, koji traže od Boga ovu milost ustrajnosti. Ukratko, kako uče sveti oci, molitva nam je potrebna ne samo zato što je potrebna kao zapovijed (prema ocima, smrtno griješi tko kroz mjesec dana ne preporuči Bogu svoje vječno spasenje), nego i jer nam je potrebna kao sredstvo, to jest tko ne moli, ne može se spasiti. Razlog je taj što se ne možemo spasiti bez pomoći Božjih milosti koje Bog daje samo onome tko moli. Budući da su napasti i opasnosti za pad u grijeh stalne, stalna treba biti i naša molitva da ne izgubimo Božju milost.

(…) Stari su oci u pustinji neprekidno molili Gospodina: „Bože, u pomoć mi priteci, Gospodine, pohiti da mi pomogneš“ (Ps 70,2). Tu molitvu i mi trebamo ponavljati , osobito u vrijeme napasti. Tko tako ne radi, propao je. I neka bude velika vaša vjera u molitvu jer je Bog obećao uslišati onog koji mu se moli: „Tražite, i dat će vam se“ (Iv 16, 24). (…) A kad se molimo Bogu, preporučimo se i Mariji, posrednici svih milosti. Istina je da Bog daje milosti, ali ih daje preko Marijinih ruku, kaže sv. Bernard. Ako i Marija za nas moli, budimo sigurni da ćemo uvijek biti uslišani.

Iz knjige Kako ćemo ljubiti Isusa Krista, sv. Alfonza Liguoria 

nedjelja, 18. rujna 2016.

BOŽJA PROVIDNOST Nastavljaju se služiti redovite tradicionalne latinske svete Mise u Zagrebačkoj, Splitsko-makarskoj i Riječkoj nadbiskupiji


"Svi će vas zamrziti zbog imena moga. Ali tko ustraje do svršetka, bit će spašen." (Mt 10,22)


"Da nisam došao i da im nisam govorio, ne bi imali grijeha; 
no sada nemaju izgovora za svoj grijeh." (Iv 15,22)

*Popis javnih tradicionalnih Misa u Hrvatskoj možete pronaći u traci sa lijeve strane bloga.

petak, 16. rujna 2016.

Zatvoreno 15 samostana: što će preostati od Reda franjevaca Bezgrješne?

Što će preostati od franjevaca Bezgrješne?
(Rim) Koliko je uznapredovalo uništenje reda franjevaca Bezgrješne? Aktualiziranje jednoga poglavlja koje se poput tamne sjene pruža preko pontifikata pape Franje.

Godine 1969. dva su minorita, Stefano Maria Manelli i Gabriele Maria Pelletri, nakon temeljitog proučavanja Fontes Franciscani molila generala Reda da smiju otpočeti s „jednim novim iskustvom franjevačkoga života“ uz povratak izvornoj strogoći. Godine 1970. stavljen im je na raspolaganje napušteni samostan Reda gdje su im se tijekom vremena priključili i drugi muškarci, a utemeljenjem ženske grane također i žene. Godine 1990. zajednica je kanonski priznata kao poseban Red.

Osobitost mladoga Reda

Ovaj je Red do srpnja 2013. predstavljao izuzetak među katoličkim redovništvom. Dok stari, tradicijom bogati redovi pate i boluju od nedostatka podmlatka, mladi je franjevački Red proživio pravi pravcati procvat zvanja.

Njegova je osobitost bila u tome da se utemeljitelji nakon Koncila nisu okrenuli liberalnim otvaranjima, nego su se vratili strogoći franjevačkoga ideala. Senzibilnost koja se kroz to razvila dovela ih je tijekom pontifikata Benedikta XVI. do povratka tradicionalnome obredu. Franjevci Bezgrješne time su bili jedini novoobredni Red koji se vratio tradicionalnome obliku Rimskoga obreda i time je kao i zbog svoje strogoće privlačio mlade ljude dok su drugi samo vegetirali.

Zbog te osobitosti ovaj Red nije bio pod nadležnošću Papinskoga povjerenstva Ecclesia Dei, nego rimske Kongregacije za redovnike koja se inače bavi samo novoobrednim redovima.


Dvojica utemeljitelja Reda: p.Stefano Maria Manelli (lijevo) i p.Gabriele Maria Pellettieri

Daljnja osobitost razlikovala je mladi Red koji cvjeta od zajednica Ecclesia Dei. U karizmu Reda osim franjevačkoga ideala spadala je uz marijansku pobožnost i ljubav prema Tradiciji i tradicionalnome obredu, također i misionarska revnost. 

utorak, 13. rujna 2016.

Objavljivanje Treće Fatimske tajne


Spiker: Dobro došli u emisiju „Fatima, stigao je čas“, s ocem Nicholasom Grunerom. To je emisija koja se bavi utjecajem Fatimske poruke na naše živote.

otac Gruner: Dobro došli u emisiju „Fatima, stigao je čas“. Naši su današnji gosti John Vennari, urednik časopisa Catholic Family News - dobrodošao u naš program John.

John Vennari: Hvala, Oče.

o.Gruner: i Coralie Graham, urednica časopisa The Fatima Crusader. Dobrodošla, Coralie.

Coralie G.: Hvala, Oče. Zadovoljstvo mi je biti ovdje.

o.Gruner: Danas ćemo govoriti o Fatimskoj tajni i o njezinom objavljivanju. Objavio ju je Vatikan 26. lipnja 2000. godine. Vas oboje o tome je govorilo u Svojim časopisima i zacijelo imate neko mišljenje o onome što je Vatikan objavio. Kakvo je Vaše mišljenje o tome, John?

John V.: Da, činjenice su sljedeće: dana 26. lipnja Vatikan je objavio tekst koji sadržava viđenje Treće tajne. Sada ga se ne sjećam napamet, ali govori o Papi koji korača preko leševa svećenika, biskupa i laika među ruševinama jednog razorenog grada. Ovog Papu pogubljuje skupina vojnika hitcima i strijelama na vrhu brda, ispred križa. 

o.Gruner: Ovo viđenje o leševima podsjeća nas na viđenja koja su imali sveti Ivan don Bosco i sveti Pijo X. koji je rekao da je vidio jednog svojeg nasljednika kako bježi pošto je bio prisiljen prijeći preko tijela nekolicine kardinala!

John V.: Da.

o.Gruner: Očito da Lucija nije upotrijebila ove riječi u tekstu viđenja, ali činjenica je da Papa prolazi ruševinama jednoga grada među tijelima mnogih ljudi. 

John V.: Da, točno.

o.Gruner: Ovaj je scenarij prilično bitan i podsjeća me na početno poglavlje Otkrivenja gdje sveti Ivan piše anđelu jedne Crkve govoreći mu da on, iako se čini živim, u biti je mrtav; i ovi leševi koje Papa susreće na svom putu, u viđenju, ne čini se da su mučenici jer se Papa moli za njih…Ne treba se moliti za mučenike jer oni odlaze izravno u raj!

Stoga se pitam, ne pokazuje li ovo viđenje da Papa u biti korača između živih mrtvaca , tj. između osoba koje su u stanju tako strašnoga smrtnoga grijeha da se Papa može za njih samo moliti… Ne opominje ih niti ih pokušava vratiti na pravi put, ne može ništa drugo učiniti nego se za njih moliti! A to me podsjeća na ono što je Gospa rekla u Fatimi, a to je da mnoge duše odlaze u pakao jer nema nikoga tko se moli ili žrtvuje za njih.

nedjelja, 11. rujna 2016.

PRAVEDNA BOŽJA KAZNA ZBOG SILNIH GRIJEHA - 1527. GOD. RAZOREN, OPUSTOŠEN I OPLJAČKAN RIM "U Rimu, prijestolnici kršćanstva, ne zvoni ni jedno zvono, crkve nisu otvorene, nema mise ni nedjeljom ni blagdanom..."


U nedjelju, 9. svibnja 1527. vojska koja se spustila iz Lombardije prispjela je do Janikula. 

Car Karlo V., rasrđen političkim savezom pape Klementa VII. s njegovim protivnikom francuskim kraljem Franjom I., pokrenuo je vojsku protiv prijestolnice kršćanstva. Te je večeri sunce zadnji put zašlo za blistave ljepote renesansnoga Rima. Oko 20 000 ljudi, Talijana, Španjolaca i Nijemaca, među kojima plaćenici Landsknechti, luteranske vjere, pripremali su se za napad na Vječni grad. Zapovjednik im je dao dopuštenje za pljačku.

Svu je noć odjekivalo zvono Kapitolija pozivajući Rimljane na oružje, no već je bilo prekasno da se organizira učinkovita obrana. U zoru 6. svibnja, potpomognuti gustom maglom, 'Landesknechti' su napali zidine između Svetog Onofrija i Svetog Duha. Švicarska se garda postrojila oko vatikanskog obeliska, odlučna da do smrti održi svoju prisegu vjernosti. Posljednji od njih žrtvovali su svoje živote kod velikog oltara bazilike Sv. Petra. Njihov je otpor omogućio papi da s nekim kardinalima uspije pobjeći na sigurno. 

Klement VII. je preko Passetta del Borgo, koridora koji spaja Vatikan i Anđeosku tvrđavu, uspio doći do utvrde, jedinog preostalog bedema protiv neprijatelja. S vrha Anđeoske tvrđave papa je svjedočio strašnoj krvavoj kupelji koja je počela masakrom onih koji su bili pred zatvorenim vratima tvrđave tražeći utočište, dok su bolesnici u Bolnici Duha Svetoga 'in Saxia' bili pogubljeni kopljima i mačevima.

Dopuštenje neograničenog pljačkanja i ubijanja trajalo je osam dana, a okupacija grada devet mjeseci. 'Pakao je ništa u usporedbi sa sadašnjim izgledom Rima'- stoji u jednom mletačkom izvještaju od 10. svibnja 1527. koje u svojoj 'Povijesti papa' citira L. v. Pastor ('Storia dei Papi', Desclée, Roma 1942, vol. IV, 2, p. 261).

četvrtak, 8. rujna 2016.

Zdravo, sveta Majko, koja si nam porodila Kralja koji vlada nebom i zemljom u vjekovječne vjekove!

Blažena si, Djevice Marijo, koja si nosila Stvoritelja svega; porodila si onoga koji te je stvorio i dovijeka ostaješ Djevica. Aleluja.

Sveta Ana i Blažena Djevica Marija
Čitanje Knjige Mudrosti: Gospodin me je imao u početku svojih putova, prije nego je išta učinio. Bila sam oduvijek određena, prije postanka zemlje. Još nije bilo bezdana, a ja sam već bila začeta. Izvori voda još nisu bili provreli, planine nisu postojale, rodila sam se prije bregova. Još nije bio stvorio ni Zemlju, ni rijeke, niti postavio zemaljske stožere, a ja sam postojala. Kad je pripremao svod, kad je stalnim zakonom postavljao međaše bezdanima, kad je gore učvršćivao zrak i dolje pokretao izvore voda, kad je unaokolo udarao granice moru i postavljao zakone vodama da se ne prelijevaju izvan svojih korita, kad je stavljao osnove zemlji, bila sam s njime i svime upravljala. Radovala sam se svakog dana, igrala sam pred njim čitavo vrijeme, igrala sam po zemaljskom krugu i užitak mi je biti s ljudima. Zato me, djeco, čujte! Blago onima koji idu mojim putovima. Slušajte nauku, budite mudri, nemojte je odbaciti. Blago čovjeku koji mene sluša i koji svaki dan bdije uz moja vrata i čuva ulaze u moj dom. Tko mene nađe naći će život i primit će spasenje od Gospodina.


Molitve i čitanja sa današnje svete Mise

ponedjeljak, 5. rujna 2016.

Što muslimani rade u našim crkvama: Tisuće napada svake godine



U posljednje vrijeme zabilježeno je mnogo slučajeva (uglavnom su o tome pisale lokalne novine, a ponekad i nacionalne) muslimanskih napada u crkvama, koji su uključivali vikanje, psovanje i razbijanje sakralnih predmeta. 

Ovi alarmantni slučajevi nisu ograničeni samo na Italiju. 

Kako prenosi članak u Il Venerdì di Repubblica, mete takvih napada su i crkve u Španjolskoj, Francuskoj, Belgiji i Njemačkoj. Alarmantne vijesti stižu upravo iz jedne njemačke pokrajine, Sjeverne Rajne – Vestfalije gdje je u posljednje tri godine zabilježeno 3 504 takva oskvrnuća.

Ti napadi uključuju: pljuvanje po svetim slikama, vršenje nužde na oltarima, uriniranje u škropionice sa svetom vodom, oskvrnuće Euharistije, vrijeđanje vjernika i paljenje i uništavanje svetih slika i štandova s knjigama.

Biskupi u katoličkim zemljama s velikim brojem muslimanskih imigranata morali su župnim svećenicima izdati naredbu da sakriju posvećene hostije kako bi spriječili barem oskvrnuće Presvetog Sakramenta.

Katastrofalni plodovi svećeničkih zvanja nakon Drugog Vatikanskog koncila - Jedini povratak dragome Bogu preko Svete Tradicije Katoličke Crkve

Njemačka

Sjedinjene Američke Države

Statistike Svećeničkog bratstva sv. Pija X.


Bogu hvala od jučer je krenulo redovito nedjeljno služenje tradicionalne latinske Mise od Svećeničkog Bratstva sv. Pija X. u Zagrebačkoj nadbiskupiji.

petak, 2. rujna 2016.

PRVI PETAK I PRVA SUBOTA U MJESECU Pobožnost Presvetom Srcu Isusovu i Bezgrješnom Srcu Marijinu



Isuse, blaga i ponizna Srca, učini srce moje po Srcu svome!

Slatko Srce mog Isusa, daj da te ljubim sve više!

Slatko Srce Marijino, budi moje spasenje!