subota, 31. siječnja 2015.

AC Blaženi Ivan Merz o ženidbi


"Čuvaj se, da se ne zagledaš u djevojku druge vjere. Crkva to neće.
Uvjeren si, da je jedina Katolička Crkva prava Crkva i da jedino potpuni sklad u duševnim naziranjima može usrećiti obitelj. Ako se pak vi ne slažete u najvažnijim pitanjima života, a to su pitanja vjerska, kako će vaš brak biti sretan?

U savjesti teško griješi, tko smjesta ne prekine ljubav s djevojkom druge vjere, ako vidi da bi kod ženidbe bila ugrožena mogućnost, da djeca budu katolička. Sam Božji zakon zabranjuje brak u kojemu se djeca ne bi uzgajala u pravoj vjeri.
Katolik koji bi se vjenčao pred nekatoličkim dušobrižnikom, bio bi izopćen iz Crkve."

Bl. Ivan Merz
("Ti i Ona", Novi život, Zagreb, 1926.)

utorak, 20. siječnja 2015.

21. siječnja - Sveta Agneza (Janja)

Ime svete Agneze nalazi se u Rimskome kanonu (među 7 svetica) i litanijama Svih svetih, a svojim su je djelima poslavili najveći crkveni pisci kao sveti Ambrozije, sveti Jeronim i sveti Augustin. Prvi kršćanski rimski car Konstantin Veliki sagradio je na grobu svete Agneze veličanstvenu baziliku.


Stara kršćanska predaja kaže da je sv. Janja bila kći odlične patricijske obitelji, odrasla u bogatstvu, sjaju i raskoši. Još kao djevojčica postala je kršćanka. Toliko se oduševila Kristom da se zavjetovala na djevičanstvo. 
U vrijeme progona cara Dioklecijana, zaprosio ju je za svoga sina sam prefekt grada Rima. Budući da je odbila prošnju, mladi se prosac uvrijedio i bolje ispitao zašto je Janja tako postupila. Kad je otkrio da je kršćanka, prijavio ju je sudu.

Ni najteže prijetnje nisu mogle mladu djevojku odvojiti od vjere u Krista. Podvrgnuta je groznim poniženjima i mukama. O načinu njezine muke te o čudesima koja su se pritom događala, postoje razne predaje. Iako još djevojčica, do kraja je bila hrabra, tješila sve koji su za njom žalili i bez straha pošla u smrt. Na kraju joj je jedan vojnik mačem odrubio glavu, 21. siječnja oko 304. godine. Zadivljuje što je sve to junački podnijela u svojoj gotovo djetinjoj dobi, od 12-13 godina. Iako tjelesno mlada, duhovno je bila posve zrela i time postala uzor mnogima. 
Pobožna predaja kaže da se osam dana nakon svoje smrti ukazala svojim roditeljima, držeći janje u rukama. Tješila ih je pokazujući im slavu koju je zadobila svojom mučeničkom smrću.

Zaštitnica je ženske mladeži, djevojaka, zaručnika, vjerenika, tjelesne čistoće, nevinosti, janjadi, usjeva, vrtlara, žrtava silovanja i mnogih naselja, biskupija, župa i crkva diljem svijeta i hrvatskih krajeva (Medulin, Rakalj kod Marčane, Anžići kod Višnjana).

Sveta Agnezo, moli za nas!

utorak, 13. siječnja 2015.

Ne, svećenik ne! Radije bi ga vidjela mrtvoga!


Jedna ugledna torinska dama za koju se znalo da je jako pobožna, posjetila je don Bosca zajedno sa svojim najmlađim sinom. Don Bosco je, između ostaloga, upita: „A kako je Vaš najstariji sin, nešto studira?“

„Krenuo je stopama svoga oca, želi u diplomaciju. Drugi mi je na vojnoj akademiji, bit će general.“

„A ovoga ćemo u svećenike!“, predloži don Bosco.

„Ne, svećenik ne! Radije bi ga vidjela mrtvoga!“

Don Bosco duboko ožalošćen takvim odgovorom, pokušao je urazumiti pobožnu damu, ali njegove su riječi bile uzaludne. Osam dana kasnije ista je gospođa ponovo posjetila don Bosca. Bila je blijeda, tužna i usrdno molila sveca da dođe i blagoslovi njezina najmlađeg sina jer je teško bolestan. Don Bosco je posjetio dječaka koji mu je uporno ljubio ruke. Saznao je da su ga liječnici pomno pregledali i da nisu pronašli uzroke njegovu lošem stanju.

U jednom trenutku dječak se okrenuo majci i rekao: „Mama, tvoje su me riječi ubile. Sjećaš li se kad smo bili kod don Bosca; ti si rekla da bi me radije vidjela mrtva nego da se posvetim Bogu. Bog me sada uzima sebi.“ Don Bosca je to jako pogodilo, ali nastojao je svejedno utješiti obitelj govoreći da svi moramo vršti volju Božju. Ubrzo nakon toga javili su mu da je dječak umro.

petak, 9. siječnja 2015.

Don Damir Stojić: "Volio bi ga naučit slavit (Tridentski obred)"


U nastavku se nalaze neki citati govora studentskog kapelana don Damira Stojića, a cijeli video možete poslušati OVDJE.

"...Ja potičem zbor mladih da često pjevaju Kyrie eleison...
...Nije svejedno u kojem jeziku se govori...
...Isus je bio osuđen na smrt na tri jezika: hebrejski, latinski, grčki, iznad Njegove glave. Naša sveta Crkva iz poštovanja prema tome i svetim jezicima je u svetoj misi zadržala elemente svih triju jezika. I zato mi nismo preveli "Amen" i "Aleluja", to su, to je hebrejski jezik...
...Zato vi koji ste u zborovima mladi, pokušajte što više na grčkom jeziku to pjevati: Kyrie eleison..
I oni su, prvi crkveni oci, kad je latinski prevlado, oni su sa takvim strahopoštovanjem pristupili prema tome, da su rekli: "Ovo ne diramo".
...Ali je službeni jezik latinski. I zato ja potičem, primjerice na Jarunu, što češće, da se "Slava" pjeva na latinskom. Ili "Sanctus". Ili "Agnus Dei". Pazi to su sveti jezici. To su sveti jezici.
(2:48) I sviđa mi se ono što je Benedikt napravio, da je vratio natrag, dakle mi svećenici ne trebamo više dozvolu da slavimo Tridentski obred, prije smo trebali ob... to je onaj Izvanredni...mm... Ja ga još nisam nikad slavio, ne znam ga slavit, al vol..tr.. volio bi ga naučit slavit...e... ali mogao bih i novus... ovaj novi obrednik, obred, na latinskom, jer latinski je sveti jezik. I potičem vas naučite molit "Oče naš", "Zdravo Marijo", ove osnovne molitve na latinskom. Crkveni oci govore: "Zloduh, zlodusi bježe od latinskog..."
...To je svet jezik. Svet jezik.
...Biblija ima puno pjesama, to je najbolja pjesmarica. Dakle cijela molitva "Slave" izvire iz Biblije, zato vi koji pjevate u zborovima, nemojte mijenjati riječi. Ne može bit ono "Slava, slava..." ili "Dajemo ti slavu, čast i..." nemože. Ili najgore "Svi slavimo, svi..." to je fina pjesma za ovdje. A to nemože bit u Liturgiji u ovo vrijeme..."

Bogu hvala. Bilo bi jako pohvalno da don Damir nauči služiti misu kakvu je služio utemeljtelj salezijanskog reda, sveti Ivan Bosco.